2024. augusztus 5-11.

Az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont (korábbi nevén: Varázstorony) látogat el 2024. augusztus 5-től 11-ig Berekfürdőre, a Csillagászati hét megrendezésére.

Délutáni programok

Hétfő – péntek 15:00 – 18:30

Kísérletezz fizikából, kémiából!
Helye: Strand kisszínpad
Program felelősei: Murányi Zoltán, Vida József, Zoller Gábor, Dudás Zita, Murányi Réka, Murányi Lili, Hering Zoé
A látogatók által működtethető fizikai és kémiai kísérletek. Varázsgömbök; mágneses elven működő, csodálkozásra késztető kísérleti eszközök; „láthatatlan” mágneses erőhatások; a csapdába ejtett fény; napelemes kisautók; hőlégballon; levegő-rakéta; a Bermuda-háromszög rejtélyének fátylát fellebbentő kísérlet; szferifikáció (csak az tudja meg, hogy mi ez, aki kipróbálja), konyhai anyagok kémhatásának vizsgálata, színes cseppek – kísérletek mikro méretben, „készítsünk pezsgőtablettát”, óriás szappanbuborékot!
Nappali csillagles a strandon: napfoltok a Napon
Helye: Kisszínpad melletti füves terület Program felelőse: Sztakovics János

Nem a legnagyobb, nem a legfényesebb, vagy a legforróbb csillag az Univerzumban. De egyvalami miatt számunkra a legkülönlegesebb és legfontosabb csillag az égen. Ez a Nap, életet adó csillagunk. Napészlelés távcsövön keresztül, biztonságos szűrővel és speciális naptávcsővel minden korosztály számára.
Érdekel, hogy mi az a fotoszféra, vagy a kromoszféra? Miért látszik úgy, mintha foltos lenne a Nap felszíne? És mik azok a protuberanciák?
Gyere és nézd meg Te is a legközelebbi csillagot!
Ki lát többet? Számold meg, rajzold le! – napfoltszámláló és -rajzoló verseny.
Csináld magad program, csillagászati logikai játékok, sakkjáték

Helye: Strand kisszínpad
Programvezetők: V. Tana Judit, Dudás Zita, Vanyó József, Murányi Péter
Csillagászati puzzle, keresztrejtvény, gnómón, camera obscura (lyukkamera), napóra készítése, a Naprendszer égitesteinek, a Hold fázisainak modellezése, csillagászati memóriajáték. Csupa csináld magad-foglalkozás, melynek során az ügyességedre is szükséged lesz.
Szeretsz sakkozni? Itt előveheted tudásodat, de tanulhatsz is a sakkozást irányító programvezetőktől.
Elektronikai összerakós, Szabadulójátékok
Helye: Strand kisszínpad

Játékvezető: Dudás Zita, Kovács Mihály
Elektronikai összerakósok: Felfedező-kísérletező elektromos kapcsolások, riasztók, villogók, helikopterek stb. mind magad készítheted el.
Szabadulójáték: Egy rablás gyanúsítottja rendőrkézre került. A játékosok egy nyomozócsoportot alkotnak, akik megpróbálják megszerezni a döntő bizonyítékokat. Ehhez nincs más feladat, mint egyszerűen (?) kinyitni egy bőröndöt és egy pénzkazettát. 3-5 fős csoportok jöhetnek erre a 30-35 perces játékra, 10 éves kortól ajánlott.
Geocaching (“tudományos” geoláda kereső)
Helye: Strandfürdő területe Program felelőse: Zoller Gábor
Találtál már utazásaid/túrázásaid során Geoládát?
Ha nem, akkor itt az idő és vágj bele! Legyél részese a világméretű Geocaching játéknak – ezúttal tudományos formában! A Strand területén elrejtettünk egy-egy ládát (egyet a kisebbeknek és egyet a nagyobbaknak). Nincs más dolgod, mint először regisztrálni a Kisszínpadon, majd ezt követően beolvasni a kódot, majd a térképet követve megkeresni a dobozt és válaszolni a feladatlapon található kérdésekre A feladatlap kitöltése után keresd fel a Csillagvizsgáló munkatársait, ahol regisztráltál a játékra – hiszen a Természettudományos Geocaching helyes megfejtői Egyetemi ajándéktárgyakat kapnak!

Esti programok

Hétfő – Péntek 21:30 – 23:30 Nyáresti csillagles
Helye: Rendezvénytér (Repülőmúzeum mögött)
Program felelőse: V. Tana Judit, Sztakovics János, Zoller Gábor
Nyáresti csillagles szabad szemmel és távcsővel. A csillagképek közti barangolás közben megtudhatjuk, mitől borult fel a Göncölszekér, mit keres az égen egy Medve, mit jelent a „W” az égen, és hogy hova repül a Hattyú és a Sas? Ha türelmesek vagyunk, találkozhatunk Naprendszerünk óriásával: a Szaturnusszal. Csillagképeket elemzünk lézeres keresővel.

Esti előadások

Hétfő 20:00 – Kísérletek mínusz 196 fokos folyékony nitrogénnel
Helye: Rendezvénytéri sátor (Touring Hotel mellett)
Előadó: Zoller Gábor, Dudás Zita
Készítünk hatalmas ködfelhőt, hideg koktélt, kánikula kalapot. Robbanáshoz vezető fizikai és kémiai jelenségeket mutatunk be. Élő anyagokat és elektromos áramot fagyasztunk. Ágyúból saját készítési ágyúgolyót lövünk ki, elutazunk a naprendszer leghidegebb égitestére.

Hétfő 21:00 – A Naprendszer: káosz vagy rendezettség?
Helye: Bod László Művelődési Ház
Előadó: Dr. Vanyó József
Az ókorban az emberiség képzete az égi jelenségekről az volt, hogy minden az égbolton lezajló esemény óramű pontossággal történik. Bár egy-két jelenség (üstökösök, szupernóvák, meteorok) időnként próbára tették ezt az elképzelést, mégis egészen a 20. századig tartotta, és egy átlagember fejében talán még ma is tartja magát ez a téves képzet. Az előadásban áttekintjük mi is lehet ennek oka, és megválaszoljuk azt a kérdést is, hogy milyen a Naprendszer – vagy akár bármely más tipikus bolygórendszer – viselkedésének valódi természete.

Kedd 20:00 – Tüzeskedjünk! (Kémiai kísérleti bemutató)
Helye: Rendezvénytéri sátor (Touring Hotel mellett)
Előadó: Dr. Murányi Zoltán
Azt mindenki fel tudja sorolni, hogy mik az égés feltételei, tüzet gyújtani és oltani is tudunk. A kísérletek egy része ezen tudásunkat frissíti, rendszerezi.
DE gyufát készíteni, textilt pörkölődés nélkül égetni, lángot színezni, az égést robbanásig gyorsítani… aki ezekre kíváncsi, tekintse meg kísérleti bemutatónkat!

Kedd 21:00 – A csillagászat legújabb eredményei
Helye: Bod László Művelődési Ház
Előadó: Sztakovics János
Mik a csillagászat legfrissebb eredményei? Milyen eszközök működnek most szerte a Naprendszerben? Hogy lehet Magyarországról üstököst felfedezni? Nemcsak ezekről a kérdésekről lesz szó, hanem arról is, mit talált Kína a Hold túloldalán, mi újság most a Nemzetközi űrállomáson, vagy hogy mikor indul a következő magyar űrhajós? Tartsanak velünk, és választ kaphatnak a csillagászattal kapcsolatos aktuális kérdéseikre is.

Szerda 20:00 – „Survivor” (azaz túlélés fizikus és kémikus módszerekkel)
Helye: Rendezvénytéri sátor (Touring Hotel mellett)
Előadó: Dr. Murányi Zoltán – Dr. Vida József
A bemutató célja a fizika és a kémia hasznosságának érzékeltetése, hogyan segíti a fizika- és kémiatudás a túlélést váratlan helyzetekben. Tűzgyújtás, áramtermelés, önvédelem, vadászat, kényelemfokozás stb.

Szerda 21:00 – A Mars-utazás kihívásai
Helye: Bod László Művelődési Ház
Előadó: V. Tana Judit
Egy sikeres Mars-utazás megvalósítása nagyon veszélyes kihívás lesz a leendő űrhajósok számára. Diaképek segítségével megismerhetjük azokat az új űreszközöket, amelyeket a NASA és a SpaceX fejlesztett ki a Hold és a Mars eléréséhez. A mérnöki és technikai nehézségek bemutatása mellett szó lesz az űrrepülés emberre gyakorolt hatásairól (súlytalanság, izoláció, sugárzás). Megtudhatjuk azt is mikor indulhatunk a Marsra és azt is, hogy a bolygó mostoha világa milyen nehézségek elé állítja majd az oda érkező űrhajósokat.

Szerda 22:00 – Robotika az űrkutatásban
Helye: Bod László Művelődési Ház
Előadó: Koczó Márk József
Az előadásban hallhatunk egy bevezetést a robotika világába. Ennek keretein belül megismerkedünk a távközlési műholdak alapjaival, a robotizált megfogókkal a különböző robotokkal és ezek felhasználási területeikkel. Ki fogunk térni a jelentőségükre földi körülmények között is, és arra is, hogy miért nem kell ettől a technikától félni. Figyelemfelkeltő videók segítségével megnézzük, hogy mi mindent lehet a robotokkal véghez vinni, és ezen lehetőségek potenciális felhasználásáról is szót ejtünk.

Csütörtök 20:00 – A Világűr kémiája
Helye: Rendezvénytéri sátor (Touring Hotel mellett)
Előadó: Kovács Mihály
Az űr szó az üres szóval rokon. A világűr ritkább részeiben alig-alig van jelen anyag, és a földi viszonyokhoz képest rendkívül alacsony a hőmérséklet, mégis fontos és érdekes kémiai folyamatok játszódnak le benne. Ezekről szól ez az előadás.

Csütörtök 21:00 – Kísérletek héliummal
Helye: Bod László Művelődési Ház

Előadó: Zoller Gábor, Dudás Zita
Levegő helyett hélium? A búvárkodás és a nitrogén narkózis. Izzólámpa készítése házilag. Központi csillagunk a Nap összetétele, színképelemzés. A hang magasságának a vizsgálata. Éghető és éghetetlen gázok tulajdonságai.

Péntek 20:00 – Fizikai kísérletek – a családban
Helye: Rendezvénytéri sátor (Touring Hotel mellett)

Előadó: Härtlein Károly
A fizika szó hallatán sokan megrémülnek, pedig a fizika szép, szórakoztató és hasznos. Sajnos ezt csak azok tudják, azok érzik, akik a fizikával úgy találkoztak, ahogy azt a fizika módszertana előírja: megfigyelni, kísérletezni, és ez után törvényt alkotni. Ebből a hármasból a legtöbbször a megfigyelés és a kísérletezés kimarad. Előadásommal ezt igyekszem pótolni. Hitvallásom szerint a család ideális helyszín a megfigyelésre és a kísérletezésre, feltéve, ha akad egy felkészült szülő. A háztartásokban megtalálható, és a könnyen beszerezhető eszközökkel fogok kísérletezni. Aki eljön, bepillanthat az otthon végezhető természettudományos jelenségek körébe, amit ha tetszett akár otthon folytathat.

Péntek 21:00 – Bor és egészség (borkóstolással egybekötve)
Helye: Bod László Művelődési Ház

Előadó: Dr. Murányi Zoltán
Az előadó párhuzamba állítja a bor és az orvoslás történetét, bemutatva, hogy az egyes korok híres orvosai hogyan vélekedtek a borról, illetve, hogy mire használták praxisukban. Elérve napjainkba, megtudhatják az érdeklődők, hogy a modern orvostudomány mit tart a borról. A záró részben néhány jó tanáccsal szolgálunk a minőségi borfogyasztással kapcsolatban, melyeket azonnal ki is lehet próbálni egy „mini” borkóstoló formájában.

Programok hétvégén:

Szombaton és vasárnap
14:00–15:30 Brutális fizika és kémia
Helye: Strandfürdő nagyszínpad
Előadók: Härtlein Károly, Dr. Murányi Zoltán, Zoller Gábor, Dr. Vida József
A bemutatón hordók és palackok robbannak szét, roppannak össze fülsiketítő zajjal; kemény téglákat roppantanak darabokra egymás mellkasain a kísérletezők; műanyagpalack-rakéták repülnek az égbe; izgalmas kísérletek történnek mínusz 196 fokos folyékony nitrogénnel; színek kavalkádja változik a lombikban; titkosírást és más kémikus trükköket mutatunk be.
Fizika és kémia… mire képes az, aki alaposan megtanulja? Aki eljön, megtapasztalhatja, és azt is, hogyan lehet az iskolában nem szeretett tantárgyakat megkedvelni egy strand medencéje mellett. Az is kiderül, miért van szükség a természettudományokra, miért nélkülözhetetlen ismeretük napjaink döntéseiben!